Mężczyźni rzadko uczęszczają na badania profilaktyczne i niechętnie myślą o działaniach mających na celu ochronę zdrowia i zapobieganie chorobom. Ze względu na starzenie się społeczeństwa choroby nowotworowe są coraz częstszym problemem. Od wielu lat w czołówce nowotworów diagnozowanych u mężczyzn jest rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego). [2] Czy można zapobiegać zachorowaniu?

Objawy z dolnych dróg moczowych – na co zwrócić uwagę?

Objawy ze strony dolnych dróg moczowych to problem często występujący u mężczyzn i nasilający się wraz z wiekiem. Postępują one stopniowo i z czasem powodują pogorszenie jakości życia. Ich przyczyną mogą być przewlekłe stany zapalne dróg moczowych, zapalenia prostaty, łagodny przerost prostaty lub rak prostaty.

Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Trudności z rozpoczęciem oddawania moczu.
  • Słaby i przerywany strumień moczu.
  • Uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza.
  • Wyciek moczu kroplami po mikcji.
  • Nietrzymanie moczu.
  • Częstomocz dzienny i nocny.
  • [1]

Profilaktyczne badania prostaty – jakie są i do kogo się zgłosić?

Podstawowe badania wykonywane w przypadku profilaktyki raka prostaty to badanie per rectum (palcem przez odbyt) i oznaczenie stężenia markera PSA (białka produkowanego przez komórki prostaty). Jeśli nie występują u Ciebie niepokojące dolegliwości i w Twojej rodzinie nie ma historii chorób gruczołu krokowego, możesz zgłosić się na pierwsze profilaktyczne badanie w okolicy 50. roku życia. Jeśli jesteś obciążony rodzinnie lub masz objawy z dolnych dróg moczowych, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza rodzinnego lub urologa.

Jak można wykryć badanie prostaty?

Każda nieprawidłowość w badaniu per rectum i podniesione stężenie markera PSA są oceniane pod kątem rozwoju raka prostaty. Tej diagnozy mężczyźni boją się najbardziej. Żeby postawić pewne rozpoznanie i ustalić, co jest przyczyną trudności w oddawaniu moczu, konieczne będzie wykonanie badania fragmentu tkanki pobranej z prostaty, czyli badanie histopatologiczne. Wczesne wykrycie nowotworu to szansa na jak najbardziej skuteczne leczenie. Dobra wiadomość jest taka, że przeważającą przyczynę dolegliwości stanowi łagodny przerost prostaty, którego objawy można zmniejszyć stosując preparaty na prostatę dostępne bez recepty, zawierające ekstrakt z owoców palmy sabal lub lekami na receptę.

Dlaczego badania profilaktyczne są ważne?

Okresowe badania budowy i funkcji prostaty mogą nam dużo powiedzieć o jej stanie. Najgroźniejsza choroba, czyli rak, rozwija się przez wiele lat, zanim da poważne objawy. Regularne badania u osób po 50. roku życia i obciążonych wywiadem rodzinnym pozwala na uchwycenie choroby w jej wczesnym stadium i zwiększa się szansa na wyleczenie i dłuższe życie w dobrym zdrowiu.

Jak zapobiegać nowotworom prostaty?

Poważnym czynnikiem ciężkiego i dokuczliwego przebiegu chorób prostaty, w tym nowotworu, jest wiek. Dlatego po raz kolejny przypominamy o istocie badań profilaktycznych! Jakie dodatkowe zmiany w Twoim życiu mogą pomóc w zapobieganiu rakowi prostaty?

  1. Zrezygnuj z palenia papierosów.

Papierosy zwiększają ryzyko cięższego przebiegu chorób prostaty.

  1. Dbaj o umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zdrowa aktywność fizyczna wpływa z korzyścią na całe ciało. Ćwiczenia mogą wzmacniać mięśnie dna miednicy i pomagać w kontrolowaniu przepływu moczu.

  1. Wprowadź zdrową dietę.

Warto stawiać na pokarmy bogate w witaminy i tłuszcze nienasycone. Źródeł białka szukaj w rybach i owocach morza oraz w roślinach strączkowych. Powinieneś unikać potraw smażonych na głębokim oleju, z dużą zawartością cukrów prostych i wysoce przetworzonych a także czerwonego mięsa. Staraj się też utrzymywać odpowiednią masę ciała.

Bibliografia

[1] „Objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Sposób postępowania u mężczyzn w starszym wieku”. Dostęp: 1 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/131185

[2] OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer

Profiles, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/aab579a7-pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *